Uwaga Hodowcy Programowi

Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku informuje, iż  dnia 23 grudnia 2024 r.  zostało podpisane „Porozumienie w sprawie współpracy w zakresie realizacji programów ochrony zasobów genetycznych koni” pomiędzy Polskim Związkiem Hodowców Koni a Instytutem Zootechniki PIB, na mocy którego nastąpiły zmiany zapisów  programów ochrony (POZG).

  1. zamiast zapisu:

„(…) w ciągu każdych 5 lat uczestnictwa klaczy w POZG co najmniej jeden potomek hodowlany (klacz lub ogier) spełniający warunki POZG będzie musiał być wpisany do księgi głównej klaczy lub księgi głównej ogierów, a klacz, która nie będzie spełniała tego warunku, nie będzie mogła być dalej kwalifikowana do POZG, do momentu spełnienia tego warunku PZHK przyjmuje powyższy zapis.

będzie obowiązywał zapis:

„(…) w ciągu każdych 10 lat uczestnictwa klaczy w POZG co najmniej jeden potomek hodowlany (klacz lub ogier) spełniający warunki POZG będzie musiał być wpisany do księgi głównej klaczy lub księgi głównej ogierów, a klacz, która nie będzie spełniała tego warunku, nie będzie mogła być dalej kwalifikowana do POZG, do momentu spełnienia tego warunku PZHK przyjmuje powyższy zapis.

  1. Klacze rasy śląskiej, które otrzymały wpis do księgi głównej po 1 stycznia 2022 r., a które z przyczyn losowych lub niezależnych od właściciela nie będą mogły zaliczyć stacjonarnej próby zaprzęgowej będą miały możliwość odroczenia terminu zaliczenia próby do końca roku kalendarzowego, w którym klacz kończy 9 lat, pod warunkiem uzyskania zgody Grupy Roboczej IZ-PIB.
  2. Dla klaczy w typie sztumskimi i/lub sokólskim dopuszczono dwie dodatkowe próby alternatywne:
    1. wierzchową polową próbę dzielności (pod siodłem)
    2. wysiłkową próbę uciągu (ciągnięcie kłody)
  3. Klacze w typie sztumskimi i/lub sokólskim, które zostały pozytywnie ocenione podczas przeglądów w latach 2021-2022, zostały zwolnione z obowiązku zaliczania zaprzęgowej próby użytkowości.

 

Jednocześnie informujemy, po konsultacji z koordynatorami programów ochrony, biorąc pod uwagę wątpliwości hodowców i różnice w interpretacji zapisów programów ochrony, iż klacze w ciągu każdych z kolejnych 5-letnich okresów uczestnictwa w programie ochrony rodzą co najmniej 2 źrebięta (po ogierze z listy dopuszczonym do krycia klaczy w programie ochrony), opisane i ocenione pod matkami na co najmniej 6 pkt., gdzie ocena jest średnią ocen cząstkowych za poszczególne cechy (po 10 pkt. za typ, budowę, zdrowie i rozwój oraz ruch) i wynosi max. 10 pkt., a pochodzenie potomstwa (każde 2 sztuki od klaczy na każde kolejne 5 lat) musi być potwierdzone na drodze badań DNA – potocznie mówiąc tylko takie źrebię będzie „zaliczone” danej klaczy jako programowe.

W związku z powyższym wszyscy hodowcy, którzy rozpoczęli nowe 5-letnie zobowiązanie od 15 marca 2023 r. w ramach „Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027”, po wyrażeniu zgody przez koordynatorów programów ochrony, mają czas do 31 grudnia 2025 r. na potwierdzenie pochodzenia potomstwa, czyli wykonanie badań DNA min. jednego źrebięcia od każdej klaczy programowej.  Klacz, która nie będzie spełniała warunków Programu Ochrony zasobów Genetycznych, nie będzie kwalifikowana do POZG, do momentu spełnienia tego warunku.

 

Nasi partnerzy